Πολιτισμός

"εκδηλώσεις"

6η ΕΚΘΕΣΗ ΕΙΚΑΣΤΙΚΩΝ ΤΕΧΝΩΝ  &ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ

ΑΝΘΡΩΠΟI – ΧΡΩΜΑ +ΣΙΔΕΡΟ 6

 

ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΝΑΥΠΗΓΟΕΠΙΣΚΕΥΑΣΤΙΚΗ ΖΩΝΗ –ΣΤΟ  ΠΕΡΑΜΑ

19   ΕΩΣ 28 ΟΚΤΩΒΡΗ 2012

 

Εγκαίνια: 19 Οκτώβρη, στις 7.00 μ.μ.

 


  

 

Οι αγώνες είναι τέχνη του λαού

και η τέχνη όπλο του.

 

Για έκτη χρονιά η Κίνηση εικαστικών καλλιτεχνών <Πέρα((σ)μα> μαζί με τα συνδικάτα της Ναυπηγοεπισκευαστικής Ζώνης Περάματος διοργανώνουν την έκθεση εικαστικών < Άνθρωποι – χρώμα + σίδερο> που γίνεται μέσα στη Ναυπηγοεπισκευαστική Ζώνη Περάματος..

 

Δέκα ημέρες από  19 /10/2012 έως 28 / 10/2012 στην Ναυπηγοεπισκευαστική Ζώνη Περάματος, 175 ζωγράφοι, χαράκτες, γλύπτες, φωτογράφοι, μαζί με το θέατρο τη μουσική,  δίνουν το δικό τους στίγμα αλληλεγγύης και αγωνιστικής ανάτασης  Στήνουν το δικό τους μέτωπο παρέα με τους εργαζόμενους στη  ζώνη που ζουν τη δική τους ερήμωση από την ανεργία.. 

 

Επίκαιρος και αναγκαίος όσο ποτέ αναδεικνύεται  σήμερα ο ρόλος της τέχνης στις συνθήκες της κρίσης, Της κρίσης που  τσακίζει όχι μόνο το εισόδημα και τα δικαιώματα των εργαζομένων αλλά που φέρνει γενικότερη εξαθλίωση... Μαζί, καλλιτέχνες και  εργάτες βρίσκονται σε κατάσταση εξαθλίωσης σε όφελος του μεγάλου κεφαλαίου...

Όλοι οι εργαζόμενοι, οι μισθωτοί, οι αυτοαπασχολούμενοι, οι άνεργοι, οι γυναίκες, οι συνταξιούχοι, βιώνουμε σήμερα αυτή την πρωτοφανή επίθεση...

Και καταλαβαίνουμε όλο και περισσότεροι ότι την ανατροπή μπορεί να κάνει ο ίδιος ο λαός με τη δύναμη των αγώνων.

Και με συμμάχους τα συνδικάτα  που αταλάντευτα, βρίσκονται σε διαρκή μάχη για να καρπώνονται οι ίδιοι οι εργαζόμενοι τον πλούτο που παράγουν .

·        Που παλεύουν για την  κατάργηση της εκμετάλλευσης ανθρώπου από άνθρωπο.

·        που διεκδικούν το δικαίωμα στην εργασία,  στην δωρεάν παιδεία, στη δωρεάν  υγεία, στη μόρφωση, στη δημιουργία, που διεκδικούν μιαν άλλη, καλύτερη, ποιότητα ζωής .

·        που διεκδικούν το δικαίωμα και στην τέχνη όπως και στη ζωή, που βάζουν τον πήχυ ψηλά στις απαιτήσεις τους για μια ελεύθερη, δημιουργική, για μια καλύτερη ζωή..

Είμαστε εδώ, στις  Ναυπηγοεπισκευές του Περάματος, του Σκαραμαγκά, στη Χαλυβουργεία και όπου αλλού κτυπούν οι  καρδιές της εργατικής τάξης.

 

Την έκθεση διοργανώνουν οι:

ΚΙΝΗΣΗ ΕΙΚΑΣΤΙΚΩΝ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΩΝ ΠΕΡΑ(σ)ΜΑ  

ΣΥΝΔΙΚΑΤΟ ΜΕΤΑΛΛΟΥ ΠΕΙΡΑΙΑ                             

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΕΝΩΣΗ ΑΜΜΟΒΟΛΙΣΤΩΝ – ΚΑΘΑΡΙΣΤΩΝ

ΣΩΜΑΤΕΙΟ ΝΑΥΠΗΓΟΞΥΛΟΥΡΓΩΝ

ΣΩΜΑΤΕΙΟ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ ΠΛΟΙΩΝ

 

Με την υποστήριξη : της Λαϊκής Επιτροπή Περάματος, της Λαϊκής Επιτροπής Νίκαιας,της Λαϊκής Επιτροπής Σαλαμίνας, της Επιτροπής Ανέργων Νίκαιας, της ΕΛΜΕ Πειραιά, του Συλλόγου Εκπαιδευτικών Σαλαμίνας.

.

 

Επικοινωνία:

6979 800611

6974 040675

6977 291373

 

ΕΠΙΣΚΕΦΘΕΊΤΕ: www.perasma.org

 

Η έκθεση πλαισιώνεται από συναυλίες, παραστάσεις, συζητήσεις, που πραγματοποιούνται Παρασκευή, Σάββατο και Κυριακή, 19, 20, 21 Οκτώβρη  και 26, 27, 28 Οκτώβρη από τις 6.30 μ.μ...

 

Συμμετέχουν οι εικαστικοί καλλιτέχνες:

 

  1. Αβαγιανού Ρένα,
  2. Αθανασίου Εύη.
  3. Αθηναίος Στρατής
  4. Kουβεντάρα Κων/να
  5. Αλιγιζάκη Κύρα
  6. Αμαραντίδης Γιώργος
  7. Ανδριώτη Ντομινίκ
  8. Ανδριανου Ριτσα
  9. Ανδρονιάδης  Ηλίας
  10. Άνινος Οδυσσέας
  11. Αντωνάκου Όλγα
  12. Αξαόπουλος Κίμωνας
  13. Αργυρακοπούλου Μαρία
  14. Αργυρόπουλος Κωνσταντίνος
  15. Αρελής Λευτέρης
  16. Ασπρογενίδου Λόλα
  17. Βαγενά Κωνσταντίνα
  18. Βαλάσης Διονύσης
  19. Βαρβαρήγου Δέσποινα
  20. Βάρβογλης Δημήτρης
  21. Βαρελάς Παναγιώτης
  22. Βερικίου Έφη
  23. Βιλλιώτη Μαρία
  24. Βολονάκη Ουρανία
  25. Βρανά Γιούλη
  26. Γεωργαρίου Πέτρος
  27. Γεωργουλίδου Σούλα
  28. Γιαννίκου Νίκη
  29. Γιωτάκης Δημήτρης
  30. Γκιζάρης Γιώργος
  31. Γκίνη Αλεξάνδρα
  32. Γόγολος Γιώργος 
  33. Γρανίτσα Νικολέττα (Μαγεμέλι)
  34. Γρηγορακάκη Γιάννα
  35. Δαλιέτου Σμαραγδή
  36. Δαραδήμος Ηλίας
  37. Δαραδήμος Χαράλαμπος
  38. Δεληγιαννάκη Σάσα
  39. Δέντσορας Αργύρης
  40. Δημακάκου Χαρά
  41. Δημητριάδη Καλιόπη
  42. Δημητρίου Ευθυμία
  43. Δουραμάνης Περικλής
  44. Δουραμάνης Νίκος
  45. Δρίβα Αργυρώ
  46. Ευαγγελάτος Κώστας
  47. Ζαφείρη -  Βενιέρη Φωτεινή
  48. Ζερβός Μιχάλης
  49. Ζερβού Κόνυ
  50. Θεοφανίδου Εύη
  51. Θεοφιλοπούλου Ουρανία
  52. Καβαλάρη Ματίνα
  53. Καγεώργης  Πάτροκλος
  54. Καγιαδάκης Στυλιανός
  55. Κακλαμάνης Απόστολος
  56. Καλαντίδου Ελισάβετ
  57. Καλκάνη Ελένη
  58. Καμινάρης Παναγής
  59. Καμινάρης Διονύσης
  60. Καπνιά Ευθυμία
  61. Καραντζούνης Νίκος
  62. Καρασσό Τζούλια
  63. Καρυστινός Δημήτρης
  64. Κερασιώτη Μαριάννα
  65. Κασαλιά Ανέτα
  66. Κασδά Πόλυ
  67. Κατσαντώνη Ελένη
  68. Κέφαλος Σταμάτης
  69. Κέφαλος Παναγιώτης
  70. Κοβός Σταύρος
  71. Κογιός Κώστας
  72. Κολιπέτσα Βασιλική
  73. Κομίνης ΄Αγγελος
  74. Κομνηνάκη Αργυρώ
  75. Κοντογιάννης  Γιάννης
  76. Κοντουδάκης Κωστής
  77. Κορίτσογλου Μάρθα
  78. Κουμαριανού Μαριάνθη
  79. Κυριακίδου Σμάρω
  80. Κυρούδης Αγγέλλης
  81. Κοσμίδης Όμηρος
  82. Λαλές Χαράλαμπος
  83. Λαμπράκης Παναγιώτης
  84. Λένης Γιώργος
  85. Λιβανός Γιάννης
  86. Μακρόπουλος Κων/ος
  87. Μαλισιόβας Βασίλης
  88. Μαλκόπουλος Κων/νος
  89. Μανδηλαρά Ηρώ
  90. Μάνου Έφη
  91. Μαντούδη Αναστασία
  92. Μαριόλης Ανάργυρος
  93. Ματάλα Μαρία
  94. Μαυρονικόλας Άρης
  95. Μελά Εύα
  96. Μήλας Παναγιώτης
  97. Μηναριτζόγλου Μιχάλης
  98. Μιχαηλίδου Φανή
  99. Μορφόγλου Αντώνης
  100. Μπακαλούμης Γιώργος
  101. Μπαλωνά Ντίνα
  102. Μπαράκου Κωνσταντίνα
  103. Μπουζούνης Γιώργος
  104. Μπουκουβάλας Γιώργος
  105. Μπουρανης Σταυρος
  106. Νασιοπούλου Ντιάνα
  107. Νικολάκης Θοδωρής
  108. Νικολόπουλος Γρηγόρης
  109. Νινιός Διονύσης
  110. Νταϊδου Δέσποινα
  111. Ντάλα Ελένη
  112. Ντουζέπης Χαράλαμπος
  113. Παπαγιάννης Βαγγέλης
  114. Παπαδοκοτσώλης Γιώργος
  115. Παπαθεοδώρου Κάλλια
  116. Παπαϊωάννου Ευφροσύνη
  117. Παπαϊωάννου Μαντώ
  118. Παπακαννέλος Σπύρος
  119. Παπαχρήστου Σπύρος
  120. Παρπάλη Καίτη
  121. Πασχάλης Δημήτρης
  122. Πατεράκης Αντώνης
  123. Παυλή Αγγελική
  124. Παπακαννέλος Σπύρος
  125. Παπανικολάου Τάκης
  126. Πελώνης  Μάριος
  127. Πετρούλια Γεωργία
  128. Πλακούλας Γιώργος
  129. Πούλος Μίλτος
  130. Πρίντεζη – Φράγκου Ειρήνη
  131. Ράλλης Δημήτρης
  132. Ραμπατζίκου Αναστασία
  133. Ράπης Έργης
  134. Ράπτης Χρήστος
  135. Ρηγάκη Θωμαίς
  136. Ρημαντωνάκη Ελένη
  137. Ρίζος Δημήτρης
  138. Ροδίτης Βασίλης
  139. Ρόθος Κώστας
  140. Ρουγγέρης Κωνσταντίνος
  141. Σακκάκος Σπύρος
  142. Σαραντίδης Στράτος
  143. Σαλταφέρος Γιώργος
  144. Σαραντίδης Στράτος
  145. Σερεμετάκης Γρηγόρης
  146. Σιμάτος Χρήστος
  147. Σκαλκώτος Χρίστος
  148. Σκύθος Γιώργος
  149. Σουσούνη Αναστασία
  150. Σπηλιωτάκη Μαργαρίτα
  151. Σταφέτος Στέλιος
  152. Σταυροπούλου Ματίνα
  153. Σκουρτσίδης Νίκος
  154. Στεργιοπούλου Νάνα
  155. Στεφάνου Γιάννης
  156. Στεφάνου Στέλιος
  157. Σφήκα Μπαρμπαρέλα
  158. Σχοινάς Ανδρέας
  159. Σωτήρχος Στάθης   
  160. Τζάνες Θανάσης
  161. Τρέβορ Τουάϊν
  162. Τριανταφύλλου Αντώνης
  163. Τριανταφύλλου Νίκος
  164. Τριπολίτης Σταύρος
  165. Τσαβαρή Καίτη 
  166. Τσακίρης Σπύρος
  167. Τσελέκου – Μπαρούνη Σκευούλα
  168. Τσούπρος Γιάννης Φασουράκης Ηρακλής   
  169. Φράγκου Στράτος
  170. Χαβιoροπούλου Στέλλα
  171. Χατζή Αικατερίνη
  172. Χατζηπουλίδου Ελένη
  173. Χατζηστεφάννου Άννα
  174. Χηνόπουλος Νίκος
  175. Χριστάκου Ιωάννα
  176. Χριστοφοράκης ΝίκοςΧρυσανθάκη Χαρά
  177. Χρυσοβιτσάνου Αγγελική
  178. Χωριανοπούλου Μαρία
  179. Χωρέμη Μαρία

 

 

 

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Παρασκευή 19/10:     7.00 εγκαίνια

                                        Μουσικό πρόγραμμα με τους : Κώστα Εγγλέζο, ΄Ερση Φτούλη και Σύλβια Καπερνάρου

 

 

Σάββατο 20/10:           6.30 μ.μ. , Συζήτηση: «η αλληλεγγύη όπλο της εργατικής τάξης στην πάλη γα την κοινωνική απελευθέρωση. Το παράδειγμα της Ελληνικής Χαλυβουργίας»

                                         8.30 μ.μ.  Θεατρική παράσταση : «Η πτώση και η άνοδος του κυρίου Γκρόσαπ» , από την ΄Αγνωστη Ιστορία του Εργατικού κινήματος των ΗΠΑ. (Θεατρική Ομάδα εργαζομένων, ανέργων και φοιτητών)

 

 

Κυρακή 21 /10                8.00   Συναυλία : «Ένα τραγούδι για τους ανέργους»:  Bαγγέλης Κορακάκης, Βασίλης Λέκκας, Γιώργος Μεράντζας, Γιώργος Σαρρής, Γιάννης Λάρδης, Στέφανος Ψαραδάκος, Γρηγόρης Νικολόπουλος.

 

Παρασκευή  26/10        7.00 - 9.00    προβολή ταινιών  μικρού μήκους από το φεστιβάλ Δράμας και όχι μόνο../ συζήτηση

 

Σάββατο  27/10              7.00  Θεατρική παράσταση

«Καληνύχτα Μαργαρίτα»  από τη θεατρική Ομάδα «Αλέκα Παϊζη»

 

Κυρακή 28/10                  6.30    συζήτηση : «οι αγώνες είναι  τέχνη του λαού και η τέχνη όπλο του»

                                            8.30  Συναυλία: Βασίλης Βασιλάτος «Ιστορίες για κρουστά»

 

 

Εργαστήρια για  παιδιά: 

Σάββατο 20 Οκτώβρη 11.00 π.μ.-1.00μ.μ.: ζωγραφική/κατασκευές/θεατρικό παιγνίδι

Κυριακή 21 Οκτώβρη11.00 π.μ.-1.00μ.μ.:  Βιβλιοδεσία, ζωγραφική/κατασκευές/θεατρικό παιγνίδι

 

Σάββατο 27, Κυριακή 28 Οκτώβρη, 11.00 π.μ -1.00μ.μ:

 Ζωγραφική / κατασκευές/ αφήγηση παραμυθιού

 

Λεωφορεία για την ΄Εκθεση (κάνουν τέρμα στην Πύλη της Ζώνης Περάματος):

Από Ομόνοια (Μενάνδρου):το Β18 και το Γ18

Από Πειραιά (σταθ.Ηλεκτρικού): το 843

   

 

   αριθμός επισκεπτών