Πολιτισμός

"εκδηλώσεις"

Πίτα του Ηπειρώτη 2013

Κυριακή 27 Ιανουαρίου 2013

Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας ώρα 10.00' το πρωί.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ

Οι Ηπειρώτες ανταμώνουν, αγωνίζονται, δημιουργούν με τον ανθό της Παράδοσης και της Νεολαίας

Η Ήπειρος του Πολιτισμού, της Νεολαίας και της Αλληλεγγύης

- Μοιρολόι

Α. ΑΓΩΝΕΣ ΣΟΥΛΙΩΤΩΝ

Νίκος Φιλιππίδης, Κομπανία Ηλία Πλαστήρα

Νίκος Φιλιππίδης κλαρίνο,

Κώστας Φιλιππίδης λαούτο-τραγούδι

 

1. Τρία Μπαϊράκια (στα τρία)

2. Στο Σούλι Βγαίνει ο Αυγερινός (τσάμικο)

3. Στη Βρύση στα Τσερίτσενα (μικτός)

4. Πωγωνίσιο Ρεμπάπ

 

Χορευτικά                                                                                                               Xοροδιδάσκαλοι

   

1. Πολιτιστικός Σύλλογος Λακκωμάτων Ιωαννίνων                              Παναγιώτης Ζώτος

2. Μορφωτικός Εξωραϊστικός Σύλλογος

Νεοχωρόπουλου «Δουρούτη»                                                                      Ροζαλία Νούση

3. Μορφωτικός Πολιτιστικός Σύλλογος

Εργατικών Κατοικιών Ανθούπολης Ιωαννίνων                                       Φρειδερίκη Σιούλα

4. Φιλοπρόοδη Κίνηση Κοσμηράς Ιωαννίνων                                         Παναγιώτης Ζώτος

5. Σύλλογος Γυναικών Ζωοδόχου Ιωαννίνων                                           Γιώργος Μπαζούκας

6. Σύλλογος Κατσανοχωριτών Ιωαννίνων                                                 Στέφανος Σακκάς

7. Μορφωτικός Σύλλογος Νέων Κληματιάς

«Χρήστος Καραφέρης»                                                                                    Νικόλαος Νούσιας

8. Χορευτικός Όμιλος Κόνιτσας                                                                     Ιωάννης Κατσίλης

9. Σύλλογος Ηπειρωτών Φαρσάλων & περιχώρων                                Νικόλαος Γκρίτζαλης

10. Πολιτιστικός Μορφωτικός Σύλλογος

Φλάμπουρου Φλώρινας «Το Φλάμπουρο»                                             Ελισάβετ Γιαντζή

  

- Δεροπολίτισσα                                                        Πολυφωνικό Σχήμα Ηπείρου (Β. Κώτσου)

 

Β. ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ - ΑΓΩΝΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΗ

 

Κομπανία Λευτέρη Γκιώκα

Λευτέρης Γκιώκας κλαρίνο, Παντελής Γκιώκας βιολί-τραγούδι,

Δονάτος Λιόντος λαούτο, Νίκος Κοντός ντέφι

 

1. Δημάκης (στα τρία)

2. Κλέφτες (ιδιόρρυθμο τσάμικο)

3. Μπεράτι Θεσπρωτίας

4. Τα Πήραμε τα Γιάννενα (7σημος στα δύο)

 

Χορευτικά                                                                                                                   Xοροδιδάσκαλοι

  

1. Εκπολιτιστ. Σύλλογος Νέας Ζωής «Η Πρόοδος»                                     Χρήστος Σαρηγιαννίδης

2. Πολιτιστικός Σύλλογος Κατσικάς                                                                  Χρήστος Σαρηγιαννίδης

3. Σύνδεσμος Ζαγορισίων Ιωαννίνων                                                              Γιάννης Τριφύλλης

4. Πολιτιστικός-Μορφωτικός Σύλλογος Χρυσοβίτσας

Δήμου Μετσόβου                                                                                                   Δημήτριος Καννής

5. Σύλλογος Ηπειρωτών Σύρου                                                                         Φώτιος Καραμπάς

6. Λαογραφικός Σύλλογος «Κωστηλάτα»                                                    Στάθης Κακαριάρης

                                                                                                                                       Σπύρος Καραμπέρης

7. Πανηπειρωτική Ένωση Νομού Καβάλας                                                  Γεώργιος Καραγεωργίου

8. Επιμορφωτικός & Ψυχαγωγικός Σύλλογος

«Αχέρων» Καναλακίου                                                                                       Παύλος Σωτηρίου

9. Πολιτιστικός Σύλλογος Άρτας «Ο Μακρυγιάννης»                             Ελένη Μανώλη

                                                                                                                                      Φώτης Στάμος

  

- Aλησμονώ και χαίρομαι                                                      Πανηπειρωτικός Σύλλογος Πατρών

 

Γ. ΠΑΙΔΙΚΑ ΧΟΡΕΥΤΙΚΑ

 

Κομπανία «Λαλητάδες»

Δημήτρης Ρίζος κλαρίνο, Βαγγέλης Κουμτζής βιολί,

Μαριφένια Ρίζου λαούτο, Δημήτρης Κλ. Ρίζος λαούτο,

Ματίνα Τζήκα κρουστά-τραγούδι, Δημήτρης Τσίπρας τραγούδι

 

1. Εμπάτε Αγόρια στο Χορό (στα τρία)

2. Κωσταντάκης (ζαγορίσιος)

3. Κοφτός

4. Πρεβεζάνικο (συρτός στα δύο)

 

Χορευτικά                                                                                                              Xοροδιδάσκαλοι

 

1. Μορφωτικός Σύλλογος Νέων Κληματιάς

«Χρήστος Καραφέρης»                                                                                  Νικόλαος Νούσιας

2. Πολιτιστικός Σύλλογος Κατσικάς                                                           Χρήστος Σαρηγιαννίδης

3. Σύλλογος Ηπειρωτών Θριασίου Πεδίου                                             Ελένη Γκόγκου

4. Αδελφ. Ρωμανιωτών Αττικής Λάκκας Σουλίου                                Θεόδωρος Τζαρτζούλης

                                                                                                                                  Παναγιώτα Ντάφλου

5. Ηπειρώτικος Σύνδεσμος Πειραιώς                                                        Χρήστος Δημητρίου

                                                                                                                                  Δημήτρης Κούργιας

& Ένωση Ηπειρωτών Αχαρνών                                                                    Θεοφάνης Μέντης

6. Ένωση Ηπειρωτών Αγ. Δημητρίου Αττ. «Το Κούγκι»                     Τζένη Κωστούση

                                                                                                                                  Διονύσιος Κάρδαρης

7. Ένωση Ηπειρωτών Ιλίου                                                                            Έφη Ρούτη

                                                                                                                                  Βασίλης Τσούνης

8. Σύλλογος Ηπειρωτών Αγ. Αναργύρων «Ο Πύρρος»                      Βαρβάρα Μπότσαρη

                                                                                                                                  Θοδωρής Μπότσαρης

& Σύλλογος Ηπειρωτών Πετρούπολης                                                     Βαρβάρα Μπότσαρη

                                                                                                                                  Θοδωρής Μπότσαρης

9. Αδελφότητα Λεπτοκαρυάς Θεσπρωτίας                                           Βαρβάρα Μπότσαρη

                                                                                                                                  Θοδωρής Μπότσαρης

10. Σύλλογος Ηπειρωτών Καματερού                                                      Απόστολος Γεωργίου

 

- ΒΡΑΒΕΥΣΕΙΣ Nεολαίας και Αλληλεγγύης

 

- Ένωση Ηπειρωτών Ιλίου

- Αδελφότητα Κουρέντων Ιωαννίνων

  

Δ. ΤΗΣ ΞΕΝΙΤΙΑΣ

Νίκος Φιλιππίδης, Κομπανία Θοδωρή Γεωργόπουλου

Νίκος Φιλιππίδη, κλαρίνο,

Κώστας Φιλιππίδης, λαούτο-τραγούδι

  

1. Γιάννη μου το Μαντήλι σου (στα δύο) – Χορωδία ΠΣΕ

2. Βαρέθηκα την Ξενητιά (τσάμικο)

3. Καπέσοβο (ζαγορίσιος)

4. Κλάματα (στα δύο)

 

Χορευτικά                                                                                                                 Xοροδιδάσκαλοι

  

1. Φιλοπρόοδος Σύλ. Γραικοχωρίου «Ο Άγ. Δημήτριος»                      Θωμάς Λάμπρου

2. Εκπολιτιστικός Σύλ. Παγκρατίου Παραμυθιάς                                    Παναγιώτης Παππάς

3. Εκπολιτιστικός Σύλ. Γαρδικίου Δήμου Σουλίου                                   Παύλος Σωτηρίου

4. Μορφωτικός Σύλλογος Θεσπρωτικού                                                     Γεωργία Δράκου

5. Χορευτικός Όμιλος Πρέβεζας                                                                     Γιάννης Θάνης

6. Μορφωτικός & Εκπολιτιστικός Σύλλογος

Νεράιδας Τζουμέρκων «Η Αγ. Κυριακή»                                                   Σπύρος Νεραϊδιώτης

7. Σύλλογος Ηπειρωτών Φλώρινας «Η Ολυμπιά»                                   Ιωάννης Κωνσταντίνου

8. Εκπολιτιστικός Σύλλογος Αμπελιών Αμμοτόπου

«Η Αγ. Παρασκευή»                                                                                           Αθανάσιος Μητροπάνος

9. Εκπολιτιστικός Σύλλογος Πραμαντιωτών Άρτας

«Τα Πράμαντα»                                                                                                   Ανδρέας Κοτρότσος

10. Ένωση Βοριοηπειρωτών Νομού Αχαΐας                                              Βίκυ Στράτη

  

- Κλαίν’ οι πέτρες, τα λιθάρια                                      Πολυφωνικό Σχήμα «Χαονία»

 

ΚΟΠΗ της ΠΙΤΑΣ

  

- ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΣ του Προέδρου της Π.Σ.Ε. Γιώργου Δ. Οικονόμου

  

Ε. ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΣ

  

Κομπανία Κώστα Βέρδη

Κώστας Βέρδης κλαρίνο-τραγούδι,

Βαγγέλης Βέρδης ντέφι,

Μιχάλης Βέρδης λαούτο,

Γιάννης Νίνης βιολί

 

1. Κοντούλα Λεμονιά (στα τρία) – Χορωδία ΠΣΕ

2. Αλεξάνδρα (ζαγορίσιος)

3. Στης Πάργας τον Ανήφορο (στα δύο)

4. Λυγαριά-Πορτοκαλιά (γρήγορο στα τρία) – Χορωδία ΠΣΕ

 

Χορευτικά                                                                                                                                          Xοροδιδάσκαλοι

 

1. Ένωση Ηπειρωτών Ιλίου                                                                                                          Έφη Ρούτη

                                                                                                                                                                Βασίλης Τσούνης

2. Εκπολιτιστικός Σύλλογος Καρβουναρίου                                                                        Βασίλης Κούρτης

3. Πανηπειρωτικός Σύλλογος Πατρών                                                                                   Βίκυ Στράτη

4. Λύκειο Ελληνίδων Άρτας                                                                                                        Γιάννης Σαπλαούρας

5. Ένωση Ηπειρωτών Βύρωνα                                                                                                    Ηλίας Ντίνος

6. Ομοσπονδία Μουργκάνας Ρούλα Χίνου

                                                                                                                                                                Μαρίνα Τζάκου

7. Σύλλογος Ηπειρωτών Ελληνικού                                                                                         Ηλίας Ντίνος

8. Σύνδεσμος Ηπειρωτών Ζωγράφου «Η Ήπειρος»                                                         Αλέξανδρος Σπύρου

9. Επιμ. Σύλ. Νεοχωρίου Άρτας «Κοσμάς ο Αιτωλός»                                                     Γιάννης Σαπλαούρας

  

- ΒΡΑΒΕΥΣΕΙΣ Πολιτισμού και Ευποιίας  

  

- Ελευθέριος Γείτονας

- Ναπολέων Ροντογιάννης

- Δημήτριος Γιαννιώτης

   

ΗΠΕΙΡΩΤΙΚΕΣ ΓΕΦΥΡΕΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ

ΣΤ. Η ΗΠΕΙΡΟΣ και Ο ΠΟΝΤΟΣ

Παμποντιακή Ομοσπονδία Ελλάδος

Σύνδεσμος Ποντιακών Σωματείων Νοτίου Ελλάδος και Νήσων

   

Ανέστης Ιωακειμίδης (τραγούδι),

Μιχάλης Κερχανατσίδης (τραγούδι),

Μίλτος Κυριλίδης (λύρα),

Ιωάννης Φωτιάδης (κεμανέ),

Χρήστος Κοσμίδης (αγγείο),

Παντελής Νικολαΐδης (φλογέρα-ζουρνά),

Παύλος Σταματίδης (νταούλι)

   

1. Έμπρ’ οπίσ’ (Κερασούντα)

2. Σαρίκους (Πάφρα)

3. Ούτσαϊ (Νικόπολη)

4. Αργό τικ (Μεταλλείο Λευκοβουνίου)

5. Κότσαρι (Καρς)

6. Σέρρα (Τραπεζούντα)

  

Χορευτικά και χοροδιδάσκαλοι

   

1. Σύνδεσμος Ποντιακών Σωματείων Νοτίου Ελλάδος και Νήσων με δεκάδες

σωματεία από το Λεκανοπέδιο Αττικής (Νίκος Ζουρνατζίδης, Παναγιώτης

Μυστακόπουλος, Όμηρος Παχατουρίδης, Ηλίας Τσεραχίδης, Κώστας Παυλίδης,

Ουρανία Χρυσοχοΐδου και Σοφία Σαββουλίδου)

2. Μορφωτικός Εκπολιτιστικός Σύλλογος Νέας Σινώπης «Διογένης» (Μαρία Χαριτοπούλου)

3. Εξωραϊστικός Εκπολιτιστικός Σύλλογος Ν. Σαμσούντας «Η Αμισός» (Παναγιώτης Ευθυμιάδης)

4. Σύλλογος Μικρασιατών και Ποντίων Πρέβεζας (Ηλιάνα Λώλου).

   

Ζ. ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΣ

Κομπανία Θοδωρή Γεωργόπουλου

Θοδωρής Γεωργόπουλος κλαρίνο, Μιχάλης Ζάμπας λαούτο-τραγούδι,

Παναγιώτης Ξυδέας βιολί, Παναγιώτης Ντούλες ντέφι

  

1. Άσπρο Τριαντάφυλλο Κρατώ (στα τρία)

2. Άσπρα μου Πουλιά (ζαγορίσιος)

3. Στης Πικροδάφνης τον Ανθό (στα δύο)

4. Στου Παπά τα Παραθύρια (γρήγορο στα τρία)

  

Χορευτικά                                                                                                                                             Xοροδιδάσκαλοι

  

1. Αδελφότητα Αμμοτόπου Άρτας                                                                                             Βασίλης Γκαρτζώνης

                                                                                                                                                                   Ηλέκτρα Αλεξίου

2. Σύλλογος Ηπειρωτών Γλυφάδας «Η Πίνδος»                                                                    Ηλίας Ντίνος

3. Ομοσπ. Άνω Δρόπολης Β. Ηπείρου «Οι Σελλοί»                                                              Χρυσάνθη Ντέτσικα

                                                                                                                                                                   Κωνσταντίνα Βασίλη

                                                                                                                                                                   Κωνσταντίνος Δούλης

4. Ομοσπονδία Ηπειρωτών Λάκκας Σουλίου                                                                         Νίκος Τριανταφύλλου

5. Αδελφότητα Λιππιωτών Λάκκας Σουλίου                                                                          Ηλίας Ντίνος

6. Σύλλογος Ηπειρωτών Καματερού                                                                                         Απόστολος Γεωργίου

7. Σύλλογος Ηπειρωτών Θριασίου Πεδίου                                                                             Ελένη Γκόγκου

8. Αδελφ. Ρωμανιωτών Αττικής Λάκκας Σουλίου                                                                Θεόδωρος Τζαρτζούλης

                                                                                                                                                                  Παναγιώτα Ντάφλου

9. Αδελφότητα Αετόπετρας                                                                                                         Νίκος Ζέκης

   

Η. ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΓΙΑ ΤΑ ΝΕΡΑ ΚΑΙ ΤΑ ΒΟΥΝΑ

Κομπανία Κώστα Βέρδη  

Κώστας Βέρδης κλαρίνο-τραγούδι, Βαγγέλης Βέρδης ντέφι,

Μιχάλης Βέρδης λαούτο, Γιάννης Νίνης βιολί

   

1. Πήγαινα του Ποταμού (στα τρία)

2. Τζουμέρκα μου Περήφανα (τσάμικο)

3. Γκρίμποβο (στα δύο αργά-γρήγορα)

4. Άιντε Μάρω στο Πηγάδι (στα δύο)

  

Χορευτικά                                                                                                                                           Xοροδιδάσκαλοι

  

1. Σύλλογος Ηπειρωτών Πετρούπολης                                                                                    Βαρβάρα Μπότσαρη

                                                                                                                                                                 Θοδωρής Μπότσαρης

2. Σύλλογος Ηπειρωτών Καλλιθέας                                                                                         Βαρβάρα Μπότσαρη

                                                                                                                                                                 Θοδωρής Μπότσαρης

3. Ένωση Ηπειρωτών Αγ. Δημητρίου Αττικής

«Το Κούγκι» τμήμα νέων                                                                                                              Τζένη Κωστούση

                                                                                                                                                                 Διονύσιος Κάρδαρης

4. Ένωση Ηπειρωτών Αγ. Δημητρίου Αττικής

«Το Κούγκι» τμήμα ενηλίκων                                                                                                     Τζένη Κωστούση

                                                                                                                                                                 Διονύσιος Κάρδαρης

5. Αδελφότητα Ηπειρωτών Αργυρούπολης                                                                         Ηλίας Ντίνος

6. Πολιτιστ. Επιμορφ. Σύλ. Ηπειρωτών Παιανίας                                                               Νίκος Τριανταφύλλου

7. Σύλ. Ηπειρωτών Αγ. Αναργύρων «Ο Πύρρος»                                                               Βαρβάρα Μπότσαρη

                                                                                                                                                                 Θοδωρής Μπότσαρης

8. Σύλλογος Ηπειρωτών Ζεφυρίου                                                                                          Άρης Κατσινέλης

9. Πολιτιστικός Όμιλος Δερόπολης                                                                                          Παναγιώτης Ντούλες

10. Αδελφότητα Ανωγειατών Φιλιππιάδας

και περιχώρων «Ο Παπαγιώτης»                                                                                             Μαρία Νάκα

 

Θ. ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΤΟΥ ΓΛΕΝΤΙΟΥ

 

Κομπανία Ηλία Πλαστήρα

Ηλίας Πλαστήρας κλαρίνο-τραγούδι, Γιώργος Γκόγκος βιολί,

Δημήτρης Κωνσταντής λαούτο-τραγούδι, Διονύσης Ζώης ντέφι

 

1. Βασιλικός θα Γίνω στο Παραθύρι σου (στα δύο)

2. Άρτα (τσάμικο)

3. Μπαζαρκάνα

4. Νερατζιά (γρήγορο στα τρία)

 

Χορευτικά                                                                                                                                       Xοροδιδάσκαλοι

 

1. Σύλλογος Ηπειρωτών Άνω Λιοσίων                                                                              Άρης Κατσινέλης

2. Ηπειρωτικός Σύνδεσμος Πειραιώς                                                                               Χρήστος Δημητρίου

                                                                                                                                                         Δημήτρης Κούργιας

3. Ένωση Ηπειρωτών Αχαρνών                                                                                            Θεοφάνης Μέντης

4. Έν. Ηπειρ. Ν. Σμύρνης - Π. Φαλήρου «Η Τιτάνη»                                                    Διονύσης Κάρδαρης

5. Εκπολιτ., Μορφωτικός & Λαογραφικός Σύλ.

Ηπειρωτών Ν. Ιωνίας Αττικής «Άπειρος Γαία»                                                            Δημήτριος Μήτσης

                                                                                                                                                         Μάνθα Ζήβα

6. Αδελφ. Αγ. Παρασκευής Κόνιτσας «Το Κεράσοβο»                                             Ελένη Σιάφη

7. Αδελφότητα Πλαισιτών Αθηνών                                                                                   Βασίλω Ιωάννου

8. Πανηπειρωτικός Σύλ. Μεσογείων & Λαυρεωτικής

μαζί με το παιδικό τμήμα                                                                                                      Βασίλω Ιωάννου

9. Φιλοπρόοδος όμιλος Παραμυθιάς                                                                               Γούσιας Βαγγέλης

   

ΧΟΡΟΣ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ

 

Οργανωτική Επιτροπή: Πολιτιστική Επιτροπή ΠΣΕ

 

Σκηνοθετική επιμέλεια: Αλέξανδρος Λαμπρίδης

 

Παρουσίαση προγράμματος:

- Παρασκευή Κατσάνη, ηθοποιός  

-Βασιλική Τσεκούρα, ηθοποιός

-Χρήστος Μέγας, δημοσιογράφος

  

Διδασκαλία και διεύθυνση Χορωδίας Π.Σ.Ε.: Βαγγέλης Κώτσου

 

Παραγωγή, επιμέλεια video, ραδιοφωνικού και τηλεοπτικού spot:

«ΑΠΕΙΡΟΣ» Διεθνές Φεστιβάλ Πολυφωνικού Τραγουδιού

 

-Γραμματεία: Όλγα Φώτη

-Ήχος SOUND: Ευάγγελος Νάτσης

-Έντυπο πρόγραμμα και αφίσα: Γιώργος Λάμαρης

Τις πίτες προσέφερε ο συμπατριώτης μας Γρηγόριος Ζιάκας

 

Θερμές ευχαριστίες στην ΕΡΤ world,

τη Διεύθυνση και τους εργαζόμενους του Σ.Ε.Φ.

 

Ιδιαίτερες ευχαριστίες στον Κώστα Μπατσή για την προσφορά του

 

  Δορυφορική απευθείας τηλεοπτική κάλυψη από την ERT-WORD της ''Πίτας του Ηπειρώτη 2013''

     


 

 

 

 

  

   αριθμός επισκεπτών